وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

موسسه آموزش عالی توس

غیر دولتی - غیر انتفاعی


سخنان دکتر محمود نقیب زاده دبیر علمی کنفرانس بین المللی فناوری اطلاعات، دولت الکترونیک و شهر هوشمند
موضوع: حوزه ریاست, امور پژوهشی, فناوری اطلاعات
تاریخ : 96/12/19

دبیر علمی کنفرانس بین المللی فناوری اطلاعات، دولت الکترونیک و شهر هوشمند عنوان کرد

فناوری اطلاعات، حلال مشکلات رشته‌های مختلف

دبیر علمی کنفرانس بین المللی فناوری اطلاعات، دولت الکترونیک و شهر هوشمند گفت: فناوری اطلاعات، دانش و ابزاری دقیق، بی ادعا و فداکار برای حل مشکلات فراوان رشته‌های مختلف است.
 
به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، پروفسور محمود نقیب زاده امروز 17 اسفند ماه در کنفرانس بین المللی فناوری اطلاعات، دولت الکترونیک و شهر هوشمند که در هتل میثاق مشهد برگزار شد، اظهار کرد: فناوری اطلاعات، دانش و ابزاری دقیق، بی ادعا و فداکار برای حل مشکلات فراوان رشته‌های مختلف است. زمینه کامپیوتر و فناوری اطلاعات کامپیوتر به حق جزء زمینه‌هایی است که به تمام رشته‌ها بدون هیچ ادعایی کمک می‌کند. 
 
وی با بیان اینکه فناوری اطلاعات و دانش بیشترین نزدیکی را با رشته فیزیک دارد، افزود: کامپیوتر اصولا برای محاسبات و شبیه سازی ساخت بمب اتم به وجود آمده است. یکی از شواهد این ادعا جمله معروف مدیرعامل اولین و بزرگترین شرکت تجاری کامپیتوری دنیا یعنی IBM در سال 1943  است. او زمانی‌که اولین کامپیوتر را به صورت تجاری ساخت گفت فکر می‌کنم دنیا کشش این را دارد که من پنج کامپیوتر بسازم. یعنی اگر بیشتر می‌ساخت احتمال داشت روی دستش بماند. 
 
استاد تمام گروه کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: امروزه  برآورد می‌‍‌‌شود که بیش از یک میلیارد کامپیوتر در دنیا وجود دارد که به بشریت ارائه خدمت می‌کند.اصولا رشته کامپیوتر رشته‌ای است که خدمت گزار است بدون اینکه ادعای خاصی داشته باشد.
 
پروفسور نقیب زاده عنوان کرد: در صنعت، ربات‌های کامپیوتری در سرعت  و دقت تولید تاثیر بسزایی دارد و کارهای سخت و زیان بار در محیط‌های آلوده را عموما آنها انجام می‌دهند. شبیه سازی، مدیریت منابع انسانی و غیر انسانی و تبیین فرایندهای صنعتی توسط کامپیوتر انجام می‌شود.
 
وی خاطرنشان کرد: هرجا که اشعه ای وجود داشته باشد، هرجا که محیط سخت و نا امنی باشد از کامپیوتر و ربات برای انجام دادن کارآمد فعالیت‌ها استفاده می‌شود.
 
دبیر علمی این کنفرانس بیان کرد: دسترسی به مشتریان، خرید و فروش آنلاین، رضایت سنجی محصولات نمونه‌های دیگری از کاربردهای کامپیوتر در تجارت است. همچنین در هوانوردی در هواپیما پیشرفته صدها کامپیوتر در شبکه توزیع شده و بهم پیوسته خدمت می‌کنند تا ما را از مبدا به مقصد بسلامت برسانند و نیز هرکدام قسمت‌های خود را کنترل می‌کنند و مازاد بر آن اطلاعات را جمع بندی و نتایج را به کابین خلبان ارسال می‌کنند تا بتواند از اطلاعات کلی و وضعیت فعلی هواپیما به خوبی اطلاع پیدا کند و بتواند کار را دنبال کند. 
 
پروفسور نقیب زاده اضافه کرد: در شناخت فضا و فضانوردی به ویژه سفینه‌های انسان با طول عمر یک دهه یا بیشتر همه متکی به کامپیوتر، تبادل اطلاعات و مخابرات هستند.همچنین در صنایع نظامی، ارتش و جنگ‌های آینده مبتنی بر موشک، هواپیما و دیگر تجهیزات پیشرفته خواهد بود. 
 
وی تصریح کرد: در آینده‌ای نه تنها دور ربات‌های مسلح به جای انسان‌ها و به نیابت از کشورها رو در روی دیگر قرار خواهند گرفت. 
ادامه خبر: